20.01.2025
12:30

Робота без бар'єрів або як в Україні залучають ветеранів до розмінування територій

Розмінувати Україну та повернути ветеранів до нормального життя, забезпечити роботою колишніх військових з інвалідністю та спрямувати їх знання і досвід на користь країні - для вирішення цих завдань КПІ ім. Ігоря Сікорського за підтримки ГС “Кластер розмінування України” спільно з Українською національною Асоціацією з гуманітарного розмінування запустили для ветеранів і ветеранок програму підвищення кваліфікації «Гуманітарне розмінування».
Серед партнерів програми - Державна служба України з питань праці, Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості України.
Фахівців готуватимуть за спеціальністю G2 “Технології захисту навколишнього середовища”. Курс вміщує блок проєктного менеджменту, технічної англійської, базових знань з розмінування та з безпеки сапера. Особливий акцент - на розвиток лідерства та соціальних навичок, що дозволить ветеранам й ветеранкам не лише знайти нову роботу, а й ставати ефективними керівниками чи створювати власний бізнес.
За словами співзасновника ГС "Кластер розмінування України" Максима Ткаченка, залучення ветеранів до роботи у сфері протимінної діяльності є одним із пріоритетів Кластера. Адже це створення високотехнологічних безбар’єрних робочих місць та акумуляція знань та умінь ветеранів для очищення українських територій від вибухонебезпечних предметів.
“Протимінна робота, особливо на прифронтових територіях, досить складна, яку психологічно може витримати не кожен навіть кваліфікований фахівець. Ветерани - це люди, які вже знають, що таке війна і як це працювати на лінії зіткнення. Вони більш морально підготовлені та психологічно стійкі. Кластер об'єднує операторів гуманітарного розмінування та спеціалістів з військового розмінування. Він створений Українською національною асоціацією з гуманітарного розмінування, яка готова приймати ветеранів до своїх лав. Серед співзасновників і дансько-українська компанія «Dropla Tech», яка вже працює з ветеранами з інвалідністю”, - розповів Максим Ткаченко.
За його словами, робота у Кластері знайдеться для кожного: 
- Cапери-ветерани в полях. Кластер зосереджений на заміні ручного способу розмінування на сучасні інноваційні технології. Керувати такими технологіями за допомогою пультів управління можуть легко і ветерани з інвалідністю - після проходженні спеціальної підготовки;
- Ветерани-інноватори в R&D хабі з протимінної діяльності, який займатиметься розробками нових технічних рішень. Ветерани, як люди, що вже були на фронті, найкраще знають потреби в військовому та гуманітарному розмінуванні, тож можуть посилити лави розробників;
- Ветерани-інженери в цехах - щоб масштабувати розроблені інновації;
- Вветерани-менеджери в офісі  - щоб займатися обробкою даних та підготовкою необхідної документації, працювати з фінансовими донорами та контрагентами.
“Залучення ветеранів до протимінної діяльності - це найкращий шлях для їх реабілітації та повернення у суспільство. Кластер разом із КПІ розроблятимуть відповідні спільні програми навчання, після проходження яких будуть запропоновані робочі місця новим фахівцям. Розмінувати Україну зможемо лише разом. І участь кожного у цій справі дуже важлива”, - наголосив Максим Ткаченко.